top of page
  • Rafi Sirkis

רבותי ההיסטוריה חוזרת

עודכן: 30 בנוב׳ 2023

בסתיו 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים. בתוכנית הרדיו לעקרת הבית נתתי מתכון להכנת עוגיות פשוטות, ביתיות, שאפשר לשלוח לחיילים.


רות מכינה את העוגיות באולפן ערוץ האוכל

בסתיו 2023 פרצה מלחמת חרבות הברזל. בערוץ האוכל הדגמתי את אותו מתכון להכנת עוגיות מתוך אותם דפים מצהיבים, מודפסים במכונת כתיבה, שהקראתי ברדיו חמישים שנה קודם לכן!


קצת היסטוריה - 1973

בקיץ 1972 חזרתי ארצה מלוס אנג'לס אחרי ארבע שנות שירות דיפלומטי של בעלי, רפי סירקיס. המחויבויות שלי כאשת קונסול כללו אירוח של מגוון אירועים בביתנו– החל מארוחות אינטימיות, סביב השולחן, עם כמה זוגות של אורחים מקומיים חשובים ועד מסיבות קוקטייל, בעמידה, של עשרות אורחים. והיו כמובן גם הופעות והרצאות שלי באירועים חברתיים, בעיקר של נשים.


אבל בכל השנים ההן שמרתי קשר רצוף של עבודה עיתונאית עם מגזין הנשים את ועם המייסד והעורך טומי לפיד (האבא של יאיר לפיד). התפקיד שלי היה לכתוב ולצלם, כל חודש, מאמר קולינרי גדול, עם תמונת צבע, על נושא חדש ומעניין. במסגרת הזו התפרסמו, לראשונה בשפה העברית, מאמרים על אוכל מקסיקני בלוס אנג'לס, על פנקייק'ס אמריקניים, על בראנץ' קריאולי בניו אורלינס ועל ארוחת גורמה במסעדת הצמרת בניו יורק "מועדון 21". היות והתפקיד כלל גם נסיעות ברחבי העולם קיבלו הקוראים שלי את המאמרים הראשונים בעברית על המאכלים של ארגנטינה, של סין, של תאילנד, של הודו ועוד ועוד.

מייק רוי -- השף ברדיו של לוס אנג'לס שנתן מתכונים בשנות השישים של המאה הקודמת

כשחזרתי ארצה הרגשתי שכמו במכונת זמן קולינרית חזרתי אחורה עשרות שנים. החלטתי לעשות משהו בעניין הזה. יצרתי קשר עם תמר עמית-גולדשמידט ז"ל, העורכת של תוכניות הבוקר של קול ישראל וסיפרתי לה שאחת מתוכניות הרדיו שהיו חביבות על בעלי רפי הייתה תוכנית של מתכונים יומיים ברדיו. מייק רוי, שף מפורסם באותם הימים, היה נותן כל יום מתכון ועונה על שאלות ובקשות של המאזינים.

הצעתי לתמר לפתוח תוכנית שבועית של מתכון ברדיו והיא הסכימה. זה היה ביום חמישי שלפני מלחמת יום כיפור, שאיש לא ידע שתפרוץ. המלחמה שפרצה ביום כיפור, שהיה גם יום שבת – הפתיעה מאוד את ישראל. בהחלטה משותפת הגדרנו, תמר ואני, את מטרות התוכנית השבועית שלי – לתת מתכונים שמתאימים לימי מלחמה.

המתכון הראשון היה עוגיות לחיילים במלחמת יום כיפור. לעוגיות האלה קראתי 'ד"ש מתוק מהבית'.

להלן סריקה של הדפים המקוריים, שהדפסתי במכונת כתיבה הרמס, הבאתי איתי את הדפים לאולפן והקראתי בשידור חי בתאריך 25 באוקטובר 1973
ההיסטוריה חוזרת - 2023

לצערנו, אחרי 50 שנה, אנחנו שוב במלחמה וצריכים לשלוח לחיילים בסדיר ולאנשי המילואים ד"ש מתוק מהבית.


מצאתי את המתכון ההיסטורי והשינוי היחיד שנדרש להתאמתו לימינו הוא שאפשר להכין את העוגיות האלה עם חמאה ולא רק עם מרגרינה.


ערוץ האוכל: הזמין אותי לאולפן כדי שאדגים את ההכנה של המתכון מהרדיו מלפני בדיוק 50 שנה. כנהוג היום שודרה התוכנית והיא נמצאת במרשתת בכמה גרסאות:

בנוסח פייסבוק בלינק:https://did.li/rOOlC

בשלושת הערוצים האלה נרשמו כבר מעל 250,000 כניסות, אלפי שיתופים, תגובות ולייקים.

וואלה

הכין כתבה בערוץ האינטרנט שלו על השידור בערוץ האוכל, ואפשר לראות אותה בלינק:

הכתבה זכתה למעל 100,000 כניסות.

Jerusalem Post

תרגם את הכתבה של וואלה לאנגלית, שלח אותה למנויים שלו בעולם, והעלה אותה בערוץ האינטרנט שלו בלינק: https://www.jpost.com/food-recipes/article-771129

הכתבה באנגלית זכתה לתגובות חיוביות רבות מכל רחבי העולם

ליאת רגב בתוכנית הרדיו "בחצי היום השישי"

ראיינה את רות סירקיס על סיפור העוגיות, והשמיעה גם את השיר "מכתב מאמא" של נתן אלתרמן משנת 1941 בו שולחת האם צלוחית ריבה לבנה החייל במלחמת העולם. בדיגיטל הוסיפה ליאת גם את המתכון. אפשר לשמוע ולראות בלינק:

קהל המאזינים של ליאת רגב גם הוא במאות אלפים.

מגזין "יין וגורמה",

גיליון אוקטובר 2023 הקדיש לסיפור העוגיות שלושה עמודים בחוברת אוקטובר בלינק: http://up2six.com/winet_244

המגזין הזה מופץ למעל 100,000 מנויים קבועים.

הארץ:

פרסם כתבה וסריקה של המתכון מלפני 50 שנה במדור האוכל באינטרנט:

אפשר לראות בלינק: https://did.li/QPbgT


לאחר כמיליון צפיות בסך הכל היטיב וואלה לסכם את המצב: "למציאות המורכבת עכשיו חזרה (אם כי מעולם לא הלכה, אם חושבים על זה), רות סירקיס. חמישים שנים, כמעט על היום, עברו מאז שכבשה חזית שלמה של חיילי צה"ל במלחמת יום כיפור עם עוגיות ד"ש מתוק מהבית שלה, ומבצע חרבות ברזל סיפק לה, לצערה ולצערנו, הזדמנות לחזור ולהמתיק קצת, ככל שניתן.

בדיוק כמו אז, כך גם היום, הפשטות של המתכון ממכרת. אין כאן מיקסר ולא מכשור מיוחד, שום טכניקה מסובכת ואף תהליך דורשני בזמן או באנרגיה. פשוט-פשוט, כדי שכל בית יוכל להכין ולפנק את חייליו וחיילותיו."Comments


bottom of page