top of page
  • תמונת הסופר/תמגזין רות סירקיס

היין Mountain Peak 18 של יקב טורא

עודכן: 23 בספט׳ 2022

לקראת החגים משיק יקב טורא יינות חדשים ובצירים חדשים, בין היינות המובילים השנה:

· קברנה 19

· הארטנלד 21

· מאונטן פיק 18

יקב טורא הוא יקב-אחוזה משפחתי -- Estate Winery . כדי לזכות בהגדרה "יקב אחוזה", היקב צריך להיות הבעלים של הכרם, ועל היין להיות מיוצר אך ורק בשטח היקב משלב התסיסה והיישון ועד הביקבוק. הכרמים לא חייבים להיות צמודים ליקב, אך הם צריכים להיות באותו אזור גיאוגרפי.


יקב טורא הוקם בישוב רחלים על ידי בני הזוג ורד וארז בן סעדון. חצי שנה לאחר שנישאו הם לקחו את כל החסכונות שלהם והשקיעו בישוב ברכה בעשרים דונמים של כרם. בהתחלה מכרו את הענבים ליקבים אחרים, אך ברגע שנכנסו שיקולים פוליטיים, נתקלו אותם יקבים בבעיות מצד לקוחות בשוק האירופאי.

בני הזוג החליטו לעבור קורס ייננים ולייצר את היין בעצמם. ההחלטה התבררה כנכונה. יקב טורא הפך להצלחה מסחררת. במבחני טעימה עיוורת, שבהם פוליטיקה לא משחקת תפקיד, הצליחו היינות של יקב טורא לקטוף פרסים ושבחים.


ארז בן סעדון

ארז נולד בירושלים, כבן להורים ילידי מרוקו ואיראן. בגיל צעיר עבר לישוב כוכב השחר. בצבא שירת בצנחנים, ואחרי השחרור ידע שיחזור לחקלאות ולאדמה, אהבתו הראשונה.

ארז הוא יזם, איש של חלומות וחזון שרואה את התמונה הגדולה ומקפיד על הפרטים הקטנים. מאמין בפיקוח על כל תהליך הייצור מהגידול עד לשיווק הסופי – לא פלא שפתח יחד עם אשתו יקב אחוזה. בכל אבן שבה הוא נוגע בכרם, הוא מרגיש שבמו ידיו הוא מגשים את חזון ירמיהו הנביא "עוד תטעי כרמים בהרי שומרון, נטעו נוטעים וחיללו". ירמיהו ל"א, ד'


ורד בן סעדון

ההיסטוריה המשפחתית של ורד מרשימה במיוחד: הסבתא היהודייה שלה, לישה דה-פריס, הייתה נערה בת 15 כשמלחמת העולם השנייה הגיעה להולנד. במהלך שנות המלחמה עברה המשפחה ממקום מסתור אחד לשני. בהתחלה הופרדה לישה מהמשפחה וחייתה תקופה על אי בצפון הולנד. עם תום המלחמה, לישה נישאה ליהודי ניצול שואה, ויחד הביאו לעולם שני בנים. אחד מהבנים הוא היום האבא של ורד. "כשאבי היה בן 8, אביו נפטר. סבתי נישאה שוב והפעם לאלמן הולנדי לא יהודי בשם רול מאייר. למאייר הייתה בת מנישואיו הקודמים, והיא האמא שלי", משחזרת ורד. "יואל, הבן היהודי של לישה התאהב באחותו החורגת, אלס, הלא-יהודייה".

אלס החלה להתעניין בעברו התרבותי והדתי של בן זוגה, יואל. הצד היהודי של המשפחה, שחלקו התגורר כבר בישראל, סייע במלאכה, ולבסוף מצאו עצמם בני הזוג ושתי בנותיהם הקטנות בדרך לארץ הקודש. לאחר זמן ממושך של לימודים, גייר אותם הרב גורן.


ורד גדלה בירושלים וכשהייתה בת 15, פגשה את מי שהפך לימים לבעלה, ארז. כשהייתה בסוף כיתה י"א התארסו ורד וארז, ובכיתה י"ב נישאו. לבחינת הבגרות במתמטיקה ניגשה ורד כשהיא בהריון הראשון, ואת התואר בחינוך סיימה עם שלושה ילדים. כיום יש לבני הזוג 5 ילדים.כשותפה-מייסדת של יקב טורא, הפכה ורד "לפרזנטורית של השומרון". אנשים טועמים את היין, שומעים את סיפורה האישי ואת סיפור היקב ורואים שיש לשומרון פנים נוספות ומגוונות.


Mountain Peak 18

אנחנו קיבלנו להתרשמות את יין הדגל של היקב Mountain Peak 18 , שזכה בפרסים רבים בתחרויות בינלאומיות. היין הוא יין כבד, בעל צבע אדום ארגמני עז עם ניחוחות פרי אדום בשל וגרגרי יער, תיבול קל של פלפל שחור, ציפורן ומנטה, גוף מלא וחומציות מאוזנת.


היין מורכב מארבעה זנים:

קברנה סוביניון 71%, מרלו 14% , קברנה פרנק 12%, פטי ורדו 3%.

אנשי היקב מספרים כי הענבים גדלו בכרם הנמצא בגובה של 850 מטר מעל פני הים. הענבים נבצרו מהחלקות הוותיקות והמשובחות של היקב. הרכבת הבלנד נעשתה מהחביות הטובות ביותר במרתפי היקב, ואז נעשה יישון של כ-22 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות חדשות


נתוני הבציר

(מתייחסים לקברנה סוביניון שהינו הזן הדומיננטי בהרכב):

בציר ידני סלקטיבי.

בריקס – 24

TA – 5.5

pH – 3.6


זמן תסיסה וטמפרטורה:

כשבועיים בטמפרטורה שלא עלתה על 29 מעלות.


אלכוהול: 14%


זהו יין המתאים לארוחות בשריות חגיגיות.


מחיר: 219 ₪


אפשר לרכוש את היינות של יקב טורא

בטלפון: 02-650.8882

בנייד : 052.796.6613

בדוא"ל: turawinery1@gmail.com


Comments


bottom of page