top of page
  • Rafi Sirkis

אבקת צבר אורלי אדום

חוות צברי אורלי, סמוך לדימונה, היא חוות גידול הצבר הגדולה בישראל ובמזרח התיכון. מדובר "בתשלובת אגרו תעשייתית" הכוללת מטע ובית חרושת למוצרי לצבר. בחווה נטועים מעל 1,100 דונם של זני פטנט, מפיתוח ישראלי, ב-6 צבעים מרהיבים.

עכשיו מציעה החברה אבקת צבר אורלי אדום בקופסה המכילה 5 שקיות שבכל אחת מהן 20 גרם של אבקה. את תכולת השקית ממיסים בכוס של מים או חלב קרים ומתקבל משקה אדום בטעם פרי הצבר.


על אבקת הצבר

אבקת צבר אדום מיובשת בהקפאה מפרי אורגני, שפותח ומוגן כזן פטנט. האבקה, הארוזה בשקית אטומה, עשויה מכ-300 גרם צברים טריים שגודלו במדבר ונקטפו בשיא בשלותם – בתהליך שאינו משלב שימוש בכימיקלים או חומרי הדברה מזיקים ושומר על היתרונות התזונתיים של פרי הצבר. מדובר במוצר סופר איכותי שמאפשר לחייל ולמטייל בשטח ליהנות ממוצר טבעי. אך גם לשווק צבר אדום לכול מקום בעולם. האבקה מגיע באריזה סטרילית, והיא בעלת חיי מדף ארוכים במיוחד

היתרונות הבריאותיים של הצבר האדום Opuntia ficus-indica, מתוארים בספרות: הוא מתאים לטיפול בסוכרת, עודף כולסטרול בדם, כיבי כיבה ואף חמרמורת, לצד תכונות אנטיביוטיות ואנטי-ויראליות. בנוסף הצבר ידוע בתרבות העממית כבעל פעילות אנלגטית (נוגדת כאב), חולי דלקת פרקים וחולי מחלת המעיים קרוהן מדווחים על הקלה בכאבים בעקבות שתיית מיץ הצבר. הירק משפר את פעילות מערכת השתן ואף מקל על הגוף במצב של עצירות, מסייע במניעת עלייה במשקל, מגביר את האנרגיה בגוף, מאזן את החומציות ברירית הקיבה, מפחית צרבות, יעיל נגד כיבים וטחורים, משפר את פעילות הכבד ומחזק את המערכת החיסונית. בנוסף הצבר נחשב למקור אמין לאספקת סידן, זרחן, ברזל, אבץ, אשלגן מינרלים ,ויטמינים וכמות גדולה מאוד של אנטי אוקסידנטים. הוא מגדיל את רמת האינסולין אצל ספורטאים ומסייע להתמודד עם מחלות סרטן שונות.

על חוות צברי אורלי

זוהי חוות גידול הצבר הגדולה בישראל ואולי גם במזרח התיכון כולו. החווה מגשימה את חזון בן גוריון להפרחת השממה, משתמשת במים מושבים (ממוחזרים ומטוהרים) להשקיית המטע, ומגדלת זנים ייחודיים. החווה הוקמה בשנת 1992 על ידי נועם בלום, בן מושב גיבתון. נועם החליט לפתח את הצבר כמזון אסטרטגי לטובת מדינת ישראל ולמעשה למען עולם הסובל ממצוקות מים ובצורת. נועם נשוי לאתי אב לאורלי, [נתנה את השם לצבר החדש] לרועי ולשחר, שמנהל את השיווק והחדירה לשוקי העולם, וסב ל-13 נכדים.

נועם הביא מאות זני צבר בזרעים, הנביט את הזרעים ולאחר שהבשילו מינית והגיעו להנבה הוא ביצע הכלאות צולבות בין צמחים בעלי תכונות בריאותית טובות לבין זנים פוריים. התוצאה של מסע ההשבחה הביאה לשישה זני צבר איכותי שנרשמו להגנת פטנט. להבדיל מזני הצבר המקסיקאים, נתקבלו זני צבר טעימים יותר, בריאים, המניבים פרי משך כ-10 חודשים בשנה. שפריים וענפיהם זמינים לעיבוד תעשייתי לכול קטגוריות המזון.

אל החווה שהקים מגיעים אורחים מכול רחבי העולם כולל ממקסיקו ודרום אמריקה ומתפעלים מהמפעל הייחודי . הצבר החדש צפוי להיות מרכיב בסל המזון הבסיסי של העולם בעשורי השנים הקרבים. תחליף לפירות וירקות קונבנציונאליים. הצבר החדש מניב בין ארבעים למאה טון ביומסה לדונם בשנה, בשטח פתוח, ללא חממה. זה יותר מכול גידול חקלאי אחר, וזאת תוך ניצול אופטימאלי של מים ממוחזרים ומטוהרים, וללא ריסוסים בחומרי הדברה.

כשרות: פרווה בהשגחת הרבנות

Comentários


bottom of page